sobota, 18 września 2021
Motto Szkoły

 "Przy wyborze drogi swej, swego zawodu - idź za wskazaniem głosu wewnętrznego.

  Nie przecinaj korzeni łączących Cię z rodną ziemią - choćbyś na krańcu świata się znalazł.

 Ale przede wszystkim: miej charakter!."

 Władysław Orkan

 

Wybór języka
wersja polskaenglish versiondeutsch version

Aktualności

2020-10-03
W dniu 02.10.2020r. Szkoła Podstawowa w Niedźwiedziu, otrzymując licencję nr 1393/2020 przeprowadziła w szkole i na terenie Gminy Niedźwiedź akcję X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia pod hasłem: "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!"

W ramach akcji uczniowie tworzyli specjalne Komisje Patrole Egzaminacyjne i przepytywali starszych kolegów oraz osoby dorosłe z tabliczki mnożenia. Głównym pomysłodawcą tej międzynarodowej akcji X ŚDTM jest pan Andrzej Grabowski. Akcję tę popiera również Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Akcja miała na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogli popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia. Należy dodać, iż dzięki tabliczce mnożenia rozwijamy swoją pamięć i logiczne myślenie oraz integrację na polu uczeń - rodzic – nauczyciel, czy też dziecko-dorosły. Dlatego też nie zabrakło emocji podczas przepytywania przechodniów, mieszkańców gminy Niedźwiedź przez uczniów-Patroli Egzaminacyjnych podczas rannych wędrówek wokół terenu szkoły jak i po apelach szkolnych na terenie naszej gminy. W tę akcję aktywnie i kreatywnie zaangażowali się uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami oraz uczniowie klas IV-VIII pod opieką koordynatorów lokalnych –nauczycieli matematyki pani mgr Doroty Liberdy- Smreczak i pani mgr Agaty Worwy.
Akcja X ŚDTM była wielkim szkolnym wydarzeniem. W naszej szkole akcję poprzedzał tygodniowy okres przygotowań i powtórek z tabliczki mnożenia. Na zajęciach rozwijających, dydaktyczno-wyrównawczych uczniowie wykonywali plakaty, matematyczne gazetki oraz tworzyli wierszyki, rymowanki, rebusy związane z tabliczką mnożenia.
Najpierw odbyły się przygotowania, podczas których uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, „Marmur”, „Matematyczne spacery” oraz gry i zabawy z ,,Kartami Grabowskiego”, m.in. gry logiczne, gra ,,Królowa skakanki”.
Dnia 2 października odbyły się dwa apele dla klas I-III oraz IV-VIII, na których nie zabrakło wierszy, rymowanek i piosenek związanych z tabliczką mnożenia, a oczywiście głównym punktem było sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Egzamin z tabliczki
mnożenia polegał na wyciągnięciu losu z 5 przykładami , jeśli losujący podał poprawne odpowiedzi wówczas zdobywał tytuł ,,MT Ekspert” i otrzymywał imienny certyfikat o pomyślnym zdaniu egzaminu. Nauczyciele matematyki wraz z uczniami tę edukacyjną akcję przeprowadzili zarówno w szkole jak i wśród społeczności lokalnej na terenie Gminy Niedźwiedź. Odwiedziliśmy: Parking przy szkole, Przedszkole, Plebanię, Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy, sklepy m.in. Sillę, Lewiatan, Kwiaciarnię, Gabinet Kosmetyczny, oraz Szkołę Muzyczną i Gminną Bibliotekę. Uczniowie stali się egzaminatorami i sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. W akcji uczestniczyło 161 uczniów, 12 młodzieży i 57 dorosłych. Zarówno uczniowie jak i dorośli w tym dniu mieli okazję w formie zabawowej i w przyjemny oraz niecodzienny sposób przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia na terenie szkoły i poza nią. Przy tej okazji pamiętaliśmy o bezpiecznej drodze do szkoły poprzez noszenie odblasków ,,Odblaskowa Tabliczka mnożenia to prosta sprawa a nawet zabawa, bo gdy się rymuje lepiej się zapamiętuje”. "Uwaga dzieci mam ważne wieści 5 razy 8 będzie 40". "Odblaski zakładasz pod auto nie wpadasz." W tym dniu również oprócz certyfikatów, nagrodami dla zwycięzców były odblaski! Pamiętaliśmy o tym, aby być widocznymi na drodze i innym o tym przypominaliśmy. Młodzież z klas VII-VIII rozdawała gadżety odblaskowe, ulotki przygotowane przez uczniów i Specjalny Biuletyn Odblaskowy egzaminowanym i przechodniom. Biuletyn przygotowany został przy współpracy pani mgr Joanny Cichańskiej i księdza mgr Dominika Wocha. Nie zabrakło również gier i zabaw z tabliczką mnożenia, zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Przygotowaliśmy też coś na słodko ,,babeczki z losami z tabliczki mnożenia”. Akcją X ŚDTM rozpoczęliśmy również innowację pedagogiczną w naszej szkole pt. ,,Gry i zabawy matematyczne- przedsiębiorczość, kreatywność i aktywność uczniów”
Była to miła i pożyteczna zabawa z tabliczką mnożenia, dzięki której zdobyliśmy nowe, niezapomniane przeżycia i doświadczenia w myśl powiedzenia Konfucjusza:
,,Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i współpracę oraz wspaniałą zabawę z tabliczką mnożenia.
Uczniowie wraz z nauczycielami matematyki oraz Dyrekcją i Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu

« powrót
Archiwum:         
Facebook Szkoły
Facebook Szkoły
Logowanie do LIBRUSa
Logowanie do LIBRUSa
Meteo Pi
Meteo Pi
Aktualny stan powietrza
w okolicy szkoły
Szczegóły-kliknij
Nie dla smogu
Must
Must
Jeżdżę z głową
EU-HOU
Gmina Niedźwiedź
Obrazek odnośnik do Comeniusa
SURSUM CORDA
SURSUM CORDA
Mistrzowie kodowania
Mistrzowie kodowania
Konkurs informatyczny
Konkurs informatyczny
Adres www tej strony
 
CMS Tractable by Marketing Studio